Uspješne poduzetničke priče - HUMANA NOVA
Humana Nova neprofitno je eko društveno poduzeće čija je misija zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih skupina kroz model gospodarenja tekstilnim otpadom i proizvodnjom održivih tekstilnih proizvoda (prvenstveno pamučnih).
Piše: Ivan Božić, upravitelj socijalne zadruga Humana Nova
Društvena odgovornost, inkluzivnost i održivost
Počelo je kao nastavak projekta koji je provodila udruga ACT Čakovec čiji je rezultat bilo osnivanje socijalne zadruge Humana Nova. Glavna ideja vodilja bila je rješavanje problematike u lokalnoj zajednici Međimurske županije, točnije visok postotak nezaposlenosti romske nacionalne manjine, osoba s invaliditetom, velik broj nezaposlenih tekstilnih radnica nakon zatvaranja MTČ-a, te problematika tekstilnog otpada.
Sukladno Zakonu o zadrugama, socijalna zadruga je zadruga osnovana radi obavljanja djelatnosti kojima se pruža pomoć fizičkim osobama u nepovoljnim osobnim, gospodarskim, socijalnim i drugim okolnostima te radi uključivanja u radne i gospodarske procese socijalno osjetljivih skupina i osoba s umanjenom radnom sposobnošću, te osoba koje nisu u mogućnosti ostvarivati prihode svojim samostalnim radom, prihodom od imovine ili iz drugih izvora, a za opću dobrobit zajednice. Zadruga je bila osnovana 2011. godine, no prve aktivnosti na tržištu su započele početkom 2012. Upornost, odricanje, zajedništvo, tolerancija, poštovanje i povjerenje te podrška privatnog sektora (prvenstveno Sobočan d.o.o i Tehnix d.o.o) su bile glavne odlike u razvoju.
Danas 46 radnika/ca ostvaruje svoje snove u Humani Novoj, od čega je 26 osoba s invaliditetom a još 13 ih spada u domenu marginaliziranih skupina (romska nacionalna manjina, samohrane majke, dugotrajno nezaposlene starije osobe, osobe s niskim stupnjem ili bez obrazovanja, mladi s prvim radnim iskustvom). Na ovaj način Humana Nova aktivno doprinosi održivom razvoju lokalne zajednice, smanjenju siromaštva i očuvanju prirode. Vođena je modelom trostruke bilance (ekonomskim, ekološkim i društvenim ciljevima), u procesima odlučivanja potiče razvoj i primjenu ekonomske i participativne demokracije. Zadruga je danas vodeći primjer društvenog poduzetništva u regiji.
Najviše me raduje osobni rast (u prvom redu samopouzdanje) suradnika/suradnica te rast poslovanja na svim razinama - društvenom, ekološkom, ekonomskom.
Preko izazova do velikih postignuća
Izazova s kojima smo se susretali nije bilo malo. Od 2013. do 2015. bili smo prisiljeni isplaćivati minimalne plaće zaposlenicima kako bismo održali poslovanje. No, i nakon tog perioda, još dugih 5 godina morali smo raditi s plaćama znatno ispod prosjeka. Financiranje poslovanja u startu bilo je nemoguće bez osobnih garancija, ali i raznih pozajmica. Sobočan, Elfs, ACT samo su neki od ambasadora koji su nam spremno dali pozajmicu za održavanje poslovanja i razvoj. Nedostatak podrške društvenom poduzetništvu, zadrugarstvu i gospodarenju tekstilnim otpadom otežalo je naš rad i razvoj. Zbog visoke stope bolovanja u zadnje 2 godine radimo nešto malo više od 9 mjeseci godišnje. Prostor u kojem poslujemo (oko 1600 m2) je u vlasništvu privatnog najmodavca, što je također zahtijevalo samostalno financiranje uređenja prostora putem kredita.
Unatoč svim tim izazovima, uložili smo napore i trudili se opstati na tržištu. Za svoj rad primili smo europsku nagradu za jedinstven model radne integracije osoba s invaliditetom u djelatnosti gospodarenja tekstilnim otpadom, EASPD Innovation Award Winner, 2022. Čast mi je da sam 2020. godine proglašen drugim najboljim menadžerom društvenih poduzeća za radnu integraciju (WISEs) u Europi - ENSIE Network. Zato svima poručujem - sve je moguće, samo hrabro i ne preskačite stepenice; budite uporni!