Poštovani gospodine Bosančić,
regionalni ured Vinkovci udruge Glas poduzetnika ovim putem odgovara na dopis koji ste nam poslali u prosincu, a vezano uz zahtjeve i pitanja koje smo postavili. Naime, kontinuirano naglašavate kako ključ razvoja Vinkovaca leži u razvoju poduzetništva. Međutim, financijske potpore koje ste osiguravali poduzetnicima u godinama prije pandemije virusa COVID-19 bile su na simboličnoj razini. U 2018. i 2019. godini osigurali ste manje od 200 tisuća kuna za pomoć poduzetnicima.
Lokalne samouprave su u svojim proračunima za 2021. godinu osigurale određena sredstva za prevladavanje poteškoća poduzetnika zbog potpunog ili djelomičnog ograničavanja poslovanja, ali malo njih je osiguralo značajnija sredstva koja bi osigurala poduzetnicima rast i razvoj. Stoga je pogrešno smatrati da ste s 3.560.000,00 kuna u proračunu za 2021. godinu osigurali značajna sredstva za poduzetnike. Na području Vinkovaca posluje oko 680 poduzetnika, što znači da ste u prosjeku pojedinačnom poduzetniku osigurali iznos potpore u visini od 5.235,29 kuna. Pri izračunu nismo u obzir uzeli obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Takav iznos smatramo ne samo sramotnim, nego u potpunosti poražavajućim i demotivirajućim za poduzetnike s područja Vinkovaca, a posebice u trenutnoj situaciji.
Ističemo kako ste istovremeno gradskim tvrtkama, od kojih su neke izravna konkurencija upravo poduzetnicima, osigurali čak 12.512.524,00 kuna. Iz tog razloga Vas molimo da nam odgovorite na sljedeća pitanja:
Spominjete smanjenje prireza s 13% na 10%, no zaboravljate reći da i s navedenim smanjenjem ostajemo među gradovima s najvećom stopom toga nameta.
Sve je veći broj gradova koji su unutarnjim racionalizacijama uspjeli u potpunosti ukinuti prirez. Ne možemo se oteti dojmu da je simbolično smanjenje prireza nastalo pod pritiskom poduzetnika i građana, a ne zato što je to stvarna i kontinuirana namjera Gradske uprave Grada Vinkovaca. Navodite kako se iz tih sredstava financiraju i gradski vrtići. Kako objašnjavate činjenicu da su naši vrtići među najskupljima u Hrvatskoj?
Jedan od nameta koji nas također opterećuje je spomenička renta. Možete li nam dostaviti preciznu analizu uplaćenih sredstava i specifikaciju troškova radova po zgradama i objektima na koja su sredstva utrošena tijekom zadnjih deset godina?
Što se tiče oslobođenja plaćanja najma gradskih prostora i površina, nismo tražili trajno oslobađanje, nego samo za vrijeme trajanja krize uzrokovane pandemijom virusa COVID-19. Podsjećamo pri tome kako su istu stvar već napravili brojni privatni iznajmljivači kako bi pomogli svojim najmoprimcima.
Iz navedenih razloga ostajemo pri zahtjevu da se prirez, spomenička renta, porez na potrošnju i druga davanja ukinu u potpunosti ili smanje na najnižu moguću vrijednost.
Nadalje, u dopisu ste naveli da su sve nabave javno dostupne na web stranicama i u oglasniku javne nabave. Nabave velike vrijednosti moraju svakako biti objavljene, ali brojne male nabave prolaze ispod radara javnosti. Je li Gradska uprava objavila poziv za sve male nabave na službenim internetskim stranicama Grada Vinkovaca? Isto tako, zanima nas jesu li sve gradske ustanove i tvrtke objavile sve pozive za sve male nabave na svojim službenim internetskim stranicama? Pretraživanjem službenih internetskih stranica Grada Vinkovaca, gradskih ustanova i tvrtku ustanovili smo kako iste nisu objavljene, a s obzirom na to da nije ni osigurano mjesto na navedenim internetskim stranicama (rubrika/kategorija) možemo zaključiti kako takva namjera niti ne postoji. Zadovoljena je tek minimalna zakonska forma koja osigurava samo rubnu transparentnost. Također, ono što se objavi, izuzetno je nepregledno i nepristupačno poduzetnicima koji nemaju niti vremena niti mogućnosti svakodnevno pretraživati službene internetske stranice Gradske uprave Grada Vinkovaca ili Oglasnika javne nabave. Grad i ostali korisnici javnih sredstva se ne udostoje niti grupirati nabave prema grupama poslova, a još manje aktivno pozvati poduzetnike da dostave svoje ponude. Ovim putem ističemo i da je transparentnost pružanja informacija Grada Vinkovaca među najnižima u državi što dokazuje neovisno istraživanje tvrtke Apsolon (https://apsolon.com/wp-content/uploads/2020/06/Apsolon-Analiza-digitalne-spremnosti-hrvatskih-gradova-2020.pdf). Prema neovisnom istraživanju, Grad Vinkovci nalaze se u većini kategorija na zadnjem ili predzadnjem mjestu.
Istaknuti ćemo samo dvije kategorije iz navedenog izvješća:
Iz navedenog jasno je da s Vašim odgovorom vezanim za transparentnost nabava i trenutnim mogućnostima pristupa informacijama o trošenju gradskog novca, poduzetnici nisu niti najmanje zadovoljni, a ne biste trebali biti ni Vi. Zahtijevamo da zajedno radimo na rješavanju navedenih problema te da Vinkovci dospiju u vrh transparentnosti Republike Hrvatske.
Slažemo se s vašom izjavom da su poduzetnici ključ razvoja grada Vinkovaca, no morate se složiti kako je za to ključno znatno rasterećenje poduzetnika, podizanje učinkovitosti svake pojedine gradske ustanove i tvrtke te podizanje produktivnosti njihovih djelatnika.
Također, molimo da nam dostavite sljedeće podatke za 2020. godinu:
Uskoro ćemo i službeno zatražiti navedene informacije na koje imamo pravo uvida prema Zakonu o pravu na pristup informacijama.
Unaprijed zahvaljujemo i srdačno Vas pozdravljamo u nadi bolje suradnje!
S poštovanjem,
Hrvoje Bujas
predsjednik udruge Glas poduzetnika
Zrinka Ljaljić
voditeljica regionalnog ureda Vinkovci UGP-a